загрузка...
загрузка...
Електронні теодоліти й тахеометри PDF Друк e-mail
Геодезія - Інженерна геодезія - Міхельов Д.Ш.

До високоточних сучасних і високопродуктивних геодезичних засобів вимірів ставиться нове покоління приладів, що дозволяють виконувати всі виміри в автоматизованому режимі. Такі вимірювальні прилади обладнані вмонтованими обчислювальними засобами й запам'ятовуючими пристроями, що створюють можливість реєстрації й зберігання результатів вимірів, подальше їх використання на ЕОМ для обробки. Застосування ЕОМ п'ятого покоління припускає інтелектуалізацію комп'ютерів, тобто можливість роботи з ними непрофесійного користувача природною мовою, у тому числі в мовній формі.

Мовне уведення топографо-геодезичної інформації в польових умовах забезпечує поліпшення умов праці й зменшення числа помилок спостерігача. Швидкість введення інформації вимірів значно збільшується в порівнянні з введенням за допомогою клавіатури.

Для автоматизації польових вимірів при виробництві топографічної зйомки й інших видів інженерно-геодезичних робіт створені високоточні електронні тахеометри. Електронний тахеометр містить кутомірну частину, сконструйовану на базі кодового теодоліта, світловіддалемір й убудовану ЕОМ. За допомогою кутомірної частини визначаються горизонтальні й вертикальні кути, світловіддалеміру - відстані, а ЕОМ вирішує різні геодезичні завдання, забезпечує керування приладом, контроль результатів вимірів та їх зберігання.

Прикладом може служити вітчизняний електронний тахеометр ТаЗМ (рис. 9.6), за допомогою якого можна визначити: горизонтальні кути з погрішністю 4"; зенітні відстані з погрішністю 5"; похилі дальності з погрішністю 10 мм; горизонтальні прокладання; перевищення або висоти точок візування; збільшення координат або координати точок візування.

 

Прилад може працювати в чотирьох режимах: розділеному, напівавтоматичному, автоматичному й режимі спостереження. Геодезичні завдання вирішуються з урахуванням виправлень на кривизну Землі, рефракцію атмосфери, температуру й тиск, різницю висот штативів приладу й відбивача.

Інформація про кутові значення видається в гонах або в градусах. Датчик кутів приладу - кодовий, накопичувального типу. У комплект тахеометра входять відбивачі, штативи, джерела живлення, разрядно-зарядний пристрій, приналежності для юстировки приладу й догляду за ним.

Тахеометр ТаЗМ постачений електроустаткуванням для роботи вночі. Видавана на цифрове табло оперативна інформація може бути виведена на згадку тахеометра або зовнішній накопичувач.

Електронний тахеометр, що випускає вітчизняною промисловістю, 2Та5 вирішує ті ж завдання, що й ТаЗМ, але має інші технічні характеристики: погрішність виміру горизонтального кута 5"; погрішність виміру зенітної відстані 7"; погрішність виміру похилої дальності (5 + 3Dкм) мм.

Закордонні фірми (США, Німеччина, Швеція, Японія й ін.) випускають електронні тахеометри різні по точності виміру кутів від 0,5" до 20", відстаней від 2 до 10 мм і із внутрішньою пам'яттю, що розміщає результати спостережень до 10000 точок.

Існують роботизовані електронні тахеометри, наприклад, «Геодиметр 640» фірми «Геотронікс» (Швеція), що по заданій програмі сам знаходить положення відбивачів, вимірює відстань до них, горизонтальні й вертикальні кути й обчислює координати кожного відбивача. У кар'єрах за допомогою такого приладу визначають деформації бортів кар'єру.

До нового покоління вимірювальних станцій ставляться прилади, що визначають координати Х і Y i висоту H точки по сигналах зі спеціальних геодезичних супутників, що обертаються навколо Землі по строго певних орбітах. Докладно про неї буде розказано в главі 14.

 

Вам часто нужен качественный и быстрый перевод с иностранного языка на родной или наоборот? В этом вопросе отлично разбирается на протяжении довольно продолжительного времени агентство переводов , обращайтесь к мастерам перевода.

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.