загрузка...
загрузка...
Прилади для орієнтування на місцевості PDF Друк e-mail
Геодезія - Інженерна геодезія - Міхельов Д.Ш.

При орієнтуванні на місцевості для виміру магнітних азимутів і магнітних румбів користуються бусолями (рис. 2.5, а ) і компасами (рис. 2.5, б ).

Головні частини бусолі або компаса — магнітна стрілка 1, що обертається на вістрі шпиля, і кільце 2 з кутовими поділками. Північний кінець стрілки роблять темно-синім або вороненим. Залежно від того, як підписані поділки, розрізняють азимутальне й румбічне кільця. В азимутальному кільці  поділку підписують проти напрямку руху годинної стрілки від 0 до 360°, у румбічному — на кінцях нульового діаметра ставлять нулі, перпендикулярного йому діаметра — 90°. У неробочому стані стрілка піднята на шпилі й притиснута до захисного скла арретиром 3. Бусолі бувають штативні, установлювані при вимірах на штатив; ручні, теодолітні, установлювані на кутомірні прилади - теодоліти; настільні, що укладають на карту або план при їхньому орієнтуванні. Настільна бусоль (рис. 2.5, а ) називається орієнтир-бусоллю .

Штативні, ручні бусолі й компаси мають пристосування для візування - наведення на точку лінії, азимут якої виміряється. Найпростіші види таких пристосувань - діоптри: очний 5 і предметний 4. У бусолях лінія, що з'єднує середини діоптрів, постійно збігається з нульовим діаметром кільця; у компасах діоптри кріпляться на кришці, яка може обертатись.

Принцип виміру азимута лінії бусоллю полягає в тім, що нульовий діаметр бусолі сполучають із напрямком цієї лінії, а по північному кінці магнітної стрілки відраховують значення азимута або румба. Наприклад, на рис. 2.5, а такий відлік дорівнює 335°05'.

У компасі з рухливими діоптрами сполучають північний кінець стрілки з нулем кільця, а лінію діоптрів - з напрямком обумовленої лінії й по покажчику предметного діоптра відраховують значення азимута даної лінії.

Для визначення дійсного азимута застосовують гіротеодоліт , що сполучає в собі гіроскоп, як датчик напрямку географічного меридіана й вимірник кутів - теодоліт. Гіроскоп являє собою обертовий пристрій, подібний до вовчка, головна вісь якого під дією добового обертання Землі й сили ваги завжди займає положення, паралельна осі обертання Землі, тобто в площині географічного меридіана.т

Вот меня спрашивают люди что это значит планшет цены , я вот отвечаю им, от куда мне знать, я ж студент...

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.