загрузка...
загрузка...
Четверта буржуазна революція PDF Друк e-mail
Історія - Географія та історія Іспанії

Три буржуазні револщї 1808-1814, 1820-1823, 1834-1843 років не знищили феодалізм в Іспанії. Революція 1854-1856 рр. була обумовлена конфліктом між виробничими силами, що розвивалися, і напівфео­дальними відносинами, носіями яких виступали королівський двір та правляча камарилья.

Слід мати на увазі, що з початку XIX століття обсяг промислової продукції в Іспанії збільшився вдвоє. Розвиток буржуазних тенденцій торкався також і сільськогосподарського виробництва. Так, в жовтні 1844 р. міністр внутрішніх справ П-Підаль, виступаючи в кортесах, підкреслив, що буржуазія в Іспанії уже "має свою соціальну владу і, отже, цей клас повинен мати владу політичну, яка не надається, але завойовується".

Політична влада в Іспанії в середині XIX століття заперечувалась двома партіями: модерадос (консерватори) і прогресисти, основною по­літичною вимогою яких було більше, порівняно з модерадос, обмеження монархії. Найбільш радикальною партією, але незначною у кількісному відношенні, була демократична партія. І все ж жодна з цих партій не виступила за розв'язання аграрного питання, не залучила до революцій­ного руху широкі маси Іспанських селян. У колах модерадос і прогре­систів великим політичним впливом користувались представники армії. Консервативні армійські елементи очолювались генералом Нарваесом, а прогресистські -- генералом Еспартеро.

Події 1854-1856 рр. -- це великий крок уперед в соціально-політичному розвитку країни. Вперше іспанська революція остаточно втратила династичний характер і вперше на історичній сцені з'явились робітники в ролі допоміжного загону буржуазії.

Блок великої буржуазії та "модернізованих поміщиків", очолюва­ний СҐДоннелем, одержав перемогу над демократичними елементами, які складались, головним чином. Із міської дрібної буржуазії, інтеліген­ції, ремісників та робітників. Але сам О'Доннель був потрібний Ізабеллі лише доти, доки їй загрожувала небезпека з боку лівого крила революції. Прем'єром він був лише три місяці, а потім пішов у відставку. До влади знову повернувся Нарваес 12 жовтня 1856 р. На жаль, Нарваес не зрозумів, що Іспанія кінця 50-х років була уже не та, що 25 чи навіть 15 років назад. Спроби Нарваеса установити в країні порядки, які існували до четвертої революції, наштовхнулись на такий опір народу, що Ізабелла була змушена піти назустріч народу і дати Нарваесу відставку.

Потрібна була інша людина, яка б відповідала духові часу. Цією людиною виявився О'Доннель, який 1 липня 1858 р. знову став прем'єром і уряд якого протримався п'ять років аж до лютого 1863 р. У чому ж причина такого незвичайного успіху генерала ОЩоннеля? По-перше, не втрачаючи зв'язків з найпрогресивнішою частиною поміщиків, 0*Доннель зміг спертися на голову буржуазії, яка вже піднімалась, і всім характером своєї політики сприяв капіталістичному розвиткові Іспанії. Саме в період правління О'Доннеля особливо широко розгорнулась жва­ва господарська діяльність (будівництво залізниць, створення банків і промислових компаній, посилення товарообігу з іншими країнами тощо). Іспанія переживала смугу надзвичайного розквіту: розвинулась зовнішньополітична діяльність. Іспанія разом з Францією взяла участь у війні в Індокитаї і Марокко; у 1861 р. приєднала Санто Домінго.

Але на обрії уже вимальовувався привид падіння, що насувалось. Два моменти відіграли в цьому велику роль: по-перше, повний розлад державних фінансів, викликаний колоніальними війнами, а також зрос­таючою корупцією державного апарату; по-друге, підйом робітничого І селянського руху. О'Доннель жорстоко розправлявся з селянськими повстаннями, заборонив професійні спілки робітників і накинувся з репресіями на ліву пресу. Таким чином, небезпека насувалась на О'Доннеля як зліва, так і справа.У цій ситуації Ізабелла передає Нарваесу владу. Але він утримався на посаді прем'єра лише десять місяців і в червні 1865 р. пішов у відставку, а на його місце знову був призначений О'Доннель. Така політика Ізабелли і залізна диктатура генералів не могли не викликати невдоволення не лише народних мас, але і військових.

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.