загрузка...
загрузка...
Фінікійська колонізація PDF Друк e-mail
Історія - Географія та історія Іспанії

Першим народом -- завойовником, про який в Іспанії є свідчення відбиті в літописах, були фінікійці. Займаючи східне узбережжя Серед­земного моря, вони дуже рано встали на шлях широкої торгівлі і засну­вали велику кількість факторій у цьому басейні. Іберійський півострів знаходився на західному кінці відомого тоді народам Сходу світу. Ви­сочини, розташовані по обидва боки Гібралтарської протоки, фінікійці назвали ім'ям свого головного божества "Стовпами Мелькарта", які пізніше були переіменовані греками на "Геркулесові стовпи". Піренейський півострів фінікійці називали Спан або Спанія -- "невідома, схована, віддалена країна", що і дало назву Іспанія.

Фінікійці прийшли з Сирії і спочатку захопили південно-східну частину Іспанії, а на кінець XII століття до н.е. вони твердо оселилися і в південно-західній Іспанії. Вони зайняли різні міста і населені пункти на південних, східних, західних берегах Піренейського півострова і дійшли до Галісії та інших віддалених областей. Головним предметом торгівлі фінікійців були метали, особливо мідь, срібло і золото. Крім того, вони займалися рибною ловлею і видобуванням різних руд.

Першу колонію фінікійці заснували недалеко від Геркулесових стовпів у 1104 році до н.е. і назвали її Гадір або Гадес (зараз Кадис). Поступово такі колонії поширювалися по всьому узбережжі аж до Біскайської затоки. Найвідоміші з них Малака (Малага), Абдера (Адра) і Сексі (Альмуньєкар). Вони також укріпилися в Андалусії, створивши тут центри текстильного виробництва та інших галузей промисловості.

Не задовольняючись піратським промислом, експедиціями, які вони організовували для ловлі рабів або для торговельних операцій, фінікійці укріплювались у певних місцевостях, засновували там факторії або міста-держави, інколи біля туземних поселень. З цією метою вони обирали переважно острови, близькі до узбережжя, або миси-пункти, які можна було б легко захистити і де були зручні природні гавані. Фінікійці влаштовували там свої склади, будували фортеці і святилища. Такі поселення або факторії засновувалися за ініціативою держави і в по­літичному відношенні залежали від метрополії. Подібні колонії заснову­вались також за ініціативою торговельних домів і були пов'язані з метрополією релігійними зв'язками. Представники цих колоній щорічно збиралися на свята в Тирі.

Фінікійці не обмежувалися лише колонізацією берегів. Вони заглиблювалися всередину півострова, використовуючи торговельні зв'язки, і, вдаючись до сили, пригнічували корінне населення перевагою своєї культури, чим і досягли підкорення іберів, яким передали своє письмо, свою мову, культуру і виробничі навички. Спочатку фінікійці обмежувались тим, що міняли одні товари на інші, потім вони ввели в Іспанії гроші, які карбували в багатьох фінікійських колоніях.

Завдяки своїй сухопутній та морській торгівлі, поширили ремесло і мистецтво народів Передньої Азії на весь середземноморський басейн. Таким чином, вони принесли в Іспанію елементи азіатської та єгипет­ської культури. Сліди цього впливу можна бачити в керамічних і мета­левих виробах, знайдених в різних частинах Андалусії. Чисто фінікій­ськими пам'ятниками визнані недавно знайдена гробниця і підземні захоронення в Кадисі, погребіння в Малазі, а також жіночі прикраси, що знаходились в них.

Близько VIII століття до н.е. фінікійці зазнавали нападів царів Асірії та Вавілону, які після багаторічних війн оволоділи на початку VII століття до н.е. Тиром. Вавілонці позбавили фінікійські міста неза­лежності і сприяли зменшенню їх політичного і торговельного впливу в Середземному морі . І якщо спочатку іспанські колонії підпорядковува­лись метрополії і протягом деякого часу сплачували податки, то після поразки фінікійців ці зв'язки були розірвані, а разом з ними припинився і зв'язок з Фінікією. Західні факторії перейшли до Карфагену, що було наслідком краху великої фінікійської конфедерації, яка колись панувала в Середземному морі .

Занепад фінікійської метрополії частково компенсувався політич­ною і торговельною експансією її нової колонії Карфагену (зараз Туніс), заснованої на північному березі Африки і цілком природно, що, коли в VI столітті до н.е. почались жорстокі війни між туземними племенами і кадисськими фінікійцями, то останні звернулися по допомо­гу до своїх співвітчизників. Карфагенські війська вступили в Іспанію, щоб надати підтримку фінікійським колоніям, укріплюючи силою зброї торговельну гегемонію і політичний вплив, який уже мав Карфаген і який згодом перетворився на повне панування над частиною території півострова.

Компания mult-servis оказывает профессиональные слесарные услуги по установке и замене  замков в дверях. Наши мастера срочно выезжают по вызову москвичей и жителей Подмосковья. Звоните прямо сейчас, и будьте уверены, мы уже спешим на помощь! Ремонт замков дверей Дзержинский

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.