загрузка...
загрузка...
Енантіосемія PDF Друк e-mail
Лексикологія - Лексикологія і фонетика української мови

Енантіосемія — це особливий, непродуктивний різновид антонімії , який являє собою протилежність значень (ЛСВ) одного і того самого слова і знаходить зовнішнє вираження у синтаксичних і лексичних засобах. Розвиток протилежних значень у семантичній структурі одного слова цікавить дослідників досить давно. Так, Л. Булаховський писав, що "значення можуть змінюватися в мові до прямої своєї протилежності" (1953). В. Виноградов відзначав випадки формування в мові "своєрідних омоантонімів" (1960). Як різновид антонімії розглядає це явище Р. Будагов. Л. Новиков також вважає енантіосемію різновидом антонімії і зазначає, що для сучасної мови явище енантіосемії є непродуктивним і нерідко внутрішньослівне розщеплення значення веде до виникнення омонімів. М. Шанський розглядає слова, що мають у собі два протилежні значення, як один із різновидів омонімів. Семантичні можливості таких антонімів реалізуються в контексті.

Отже, за формально-структурними ознаками можна виокремити дві основні групи лексичних антонімів: різнокореневі й однокореневі. Серед однокореневих, крім власне однокореневих, за додатковими семантичними ознаками розрізняють антоніми-евфемізми й антоніми-енантіосеми.

У стилістичному плані антоніми поділяються на загальномовні і контекстуальні (контекстуально-мовленнєві, оказіональні).

 

Займите своего ребенка, дайте ему окунуться в сказочный мир с винкс игры для девочек и насладитесь тишиной.

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.