загрузка...
загрузка...
Написання частки не- з різними частинами мови PDF Друк e-mail
Українська мова - Український правопис

Частка не - з іменниками, прикметниками, займенниками й прислівниками, якщо вони в сполученні з не- означають одне поняття, пишеться разом: невміння, неволя, неврожай, недоля, неправда, несподіванка; небалакучий, невдалий, невеселий, невчений, недобрий, незбагненний, немалий, неписьменний, несміливий; неабихто, неабиякий; невдогад, невже, невпам'ятку, невтямки,  недалеко, недарма, недурно, нехотя, немов, неначе.

Примітка. Частка не- пишеться окремо від прикметника, що має при собі як пояснювальне слово займенник або прислівник із часткою не , а також окремо від прикметника, перед яким стоять: далеко, зовсім, аж ніяк : Ні до чого не здатна людина; Нітрохи не цікава лекція; Далеко не досконалий твір; Зовсім не великі обов ’язки; Аж ніяк не приємні спогади.

Частка не- пишеться також разом , виступає в складі будь-якої частини мови (крім дієслова) в значенні префікса, тобто коли слово без цієї частки не вживається: невільник, негода, недуга, нежить, немовля, ненависть, неук; невгасимий,  непохитний, незліченний, невпинний, невсипущий, негайний, ненависний, ненастанний, непохитний, нестямний; невдовзі, невинно, не­впинно, незабаром, непорушно, несамовито, несказанно .

З дієсловами не - пишеться завжди окремо, крім тих, що без не- не вживаються: неволити, незчутися, ненавидіти, нестямитися , і тих, яким частка не- надає нового значення: нездужати (хворіти), непокоїтися (хвилюватися), неславити (ганьбити). Але залежно від значення дієслова частка не- може писатися також окремо: не здужати (не змогти), не славити (не прославляти).

Частка не - в складі префікса недо- , який означає дію як стан або якість, що виявляються в процесах, ознаках і предметах у неповній мірі: недобачати , недовиконувати, недодержати, недоїдати, недоказувати, недолюблювати , недооцінювати, недоплатити, недочувати; недовиконаний, недодержаний, недозрілий, недоказаний, недооцінений, недописаний , недочутий; недобиток, недоїдок, недокрів ’я, недолік, недорід, недостача, недосяжність, недотепа , недоторканність, недоук . Якщо частка не- виступає для заперечення дії, вираженої дієсловом з префіксом до , вона пишеться з дієсловом окремо: він недочував , але: Він не дочув тих слів .

Частка не- з дієприкметником, якщо він є означенням іменника (а не присудком) і не має при собі пояснювальних слів: незакінчена праця, нез ’ясовані питання, нержавіюча сталь, неспростовані факти.

Література: [15; 17].

Нельзя считать свою жизнь удавшейся, не побывав в России. Ведь это страна роскошных мест и замечательных музеев, она полна истории, которую может ощутить каждый в любом ее уголке. Гостевая виза в россию поможет осуществить Вам несбывшиеся мечты о визитах в исторические места, музеи и города.

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.