загрузка...
загрузка...
Приголосні PDF Друк e-mail
Українська мова - Український правопис

2.4.1. Літера г передає на письмі гортанний щілинний приголосний як в українських словах: гадка, гей, могутній, плуг , так і в іншомовних давнішого походження: газета, генерал, грамота, Євангеліє, Гегель, Гомер, Англія, Гаага , а також у недавніх запозиченнях, часто вживаних, особливо в звукосполученнях іео-, -лог-, -гог-, -грам-, -граф- : агітація, агресія, горизонт, магазин; географія, геологія, педагог, кілограм, фотографія .

2.4.2. Літера ґ передає на письмі задньоязиковий зімкнений приголосний як в українських словах, так і в давнозапозичених і зукраїнізованих: аґрус, ґава, ґазда, ґандж, ґанок, ґатунок, ґвалт, ґвалтувати, ґеґати, ґедзь, ґелґотати, ґерґотати, ґерґотіти, ґиґнути, ґирлиґа, ґлей, ґніт (у лампі) , ґоґель-моґель, ґрасувати, ґрати (іменник), ґратчастий, ґречний, ґринджоли, ґрунт, ґудзик, ґуля, джиґун, дзиґа, дзиґлик тощо та похідні від них, а також у прізвищах Ґалаґан, Ґудзь і под.

Примітка. У власних назвах іншомовного походження етимологічний ґ згідно з усталеною традицією вимовляється як г ; проте збереження у вимові не є порушенням орфоепічної норми. Отже, правильною є вимова: Гданськ і Ґданськ, Гренландія й Ґренландія, Гібралтар і Ґібралтар; Гарібальді й Ґарібальді, Гете й Ґете .

 

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.