загрузка...
загрузка...
Відмінювання числівників PDF Друк e-mail
Українська мова - Український правопис

1.  Числівник один в однині відмінюється за відмінками й родами ( одна, одно чи одне ); у множині числівник вживається з іменниками, що мають тільки множину: одні сани, двері; одних саней, дверей.

Після числівників два, три, чотири іменники вживаються в називному відмінку множини з наголосом родового відмінка однини: два товариші, три плуги, чотири вікна.

2. У складних числівниках (на -дцять і -десят) відмінюється лише друга частина: дванадцяти, сімнадцятьом, дев’ятнадцятьма; п’ятдесяти, сімдесятьом, вісімдесятьма (вісімдесятьома). Якщо ж складні числівники означають сотні, то змінюються обидві частини: трьохсот, трьомстам, трьомастами, на трьохстах.

3. У складених кількісних числівниках відмінюються всі складові частини: двохсот п’ятдесяти чотирьох; шістьмастами сімдесятьма сьома ( сімома ) .

4. У складених порядкових числівниках відмінюється тільки останнє слово: сто двадцять п’ятого, сім тисяч дев’ятсот вісімдесят третього.

5. Числівники тисяча, мільйон, мільярд, нуль відмінюються, як іменники: тисяча – як іменники І відміни мішаної групи; мільйон, мільярд – як іменники II відміни твердої групи, а нуль – як іменники м’якої групи.

6. Складні числівники, що закінчуються на -тисячний, -мільйонний,
-мільярдний,
пишуться разом: чотиритисячний ( чотирьохтисячний ) , п’ятимільйонний, десятимільярдний.

Примітка. М’який знак після т пишеться в кінці числівників п’ять дев’ятнадцять і в числівниках двадцять, тридцять. Усередині складних числівників м’який знак не пишеться: п’ятнадцять, шістнадцять, п’ятдесят, п’ятсот, дев’ятсот. У числівнику одинадцять пишеться одне н .

7. Деякі числівники мають паралельні форми вживання: однієї і одної, одне і одно, однією і одною, на одному і на однім, сьома і сімома, вісьма і вісьмома, п’яти і п’ятьох тощо.

8. Після дробових числівників іменники стоять у родовому відмінку: дві третіх гектара, три п’ятих кілометра.

9. У числівниках шість, сім, вісім і чергується з е, о : шести, семи, восьми.

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.