загрузка...
загрузка...
Завдання для самостійної роботи 3 PDF Друк e-mail
Українська мова - Український правопис

1 . Запишіть у дві колонки слова, які пишуться з часткою не- : а) разом;
б) окремо; в) залежно від значення.

(Не) ук, (не) жить, (не) правда, (не) вже, (не) самовито, (не) слід, (не) (до) ладу, (не) (до) речі, (не) (до) чувати, (не) абиякий, (не) спить, (не) втямки, (не) дописаний, (не) здужати, (не) по-нашому, (не) чувано, (не) має, (не) гарно, (не) широка, (не) зважаючи на, (не) старанно, (не) раз, (не) (до) вподоби, (не) гідник, (не) славити, (не) нароком, (не) впам’ятку, (не) притомніти, (не) здужаючи, (не) хтуючи, (не) досаджений, (не) дооцінений, (не) з’ясований, (не) огороджені, (не) начебто, (не) мовбито.

 

2 . Складіть речення з поданими нижче словами, щоб в одному випадку вони писались разом, а в іншому – окремо.

(Не) широкий, (не) щастя, (не) довго, (не) спішно, (не) (за) баром, (не) істота, (не) має.

 

3 . Виберіть з поданих варіантів той, у якому всі слова написано правильно.

а) недбалість, не наче, недоїдок, не дотепа;

б) не дочутий, не сподівано, непідсилу, непокоїтися;

в) незважаючи на, не слід, нездужаючи, недоуздок;

г) непотріб, невдогад, не впопад, недорід.

 

4. Запишіть у три колонки слова, які пишуться з не- : а) разом; б) окремо; в) через дефіс.

(не) я, (не) дооцінка, (не) вісім, (не) Азія, (не) Ростов-на-Дону, (не) абиякий, (не) працювати, (не) зумів, (не) Європа, (не) доліток, (не) матерія, (не) зчутися, (не) хіть, (не) ваш, (не) огризок, (не) переборно, (не) хтувати, (не) стямно, (не) зовсім, (не) Париж, (не) прочитано, (не) долік, (не) ухильно, (не) навидіти, (не) дуга, (не) втомний, (не) впокорений, (не) доплачувати.

5. Запишіть подані нижче слова з часткою не- та з будь-якими п’ятьма складіть речення.

Правда, абищо, гарний, здатний, славити, закінчено, доїдати, вмирущий, здійсненний, дочувати, начебто, тоді, раз, дотепа, доброзичливо, доля, згода, абиякий, бачити, прислухатися, достатньо, тільки.

 

6 . Перепишіть, розкриваючи дужки.

1. Людина має бути такою, якою вона здається, а (не) здаватися такою, якою бути (не) може. 2. Що (не) приємне, те і (не) корисне! Вивчайте те, що приємне! 3. «Ви (не) знаєте, хто придумав дарувати квіти? – (Не) знаю. Хтось дуже (не) практичний». 4. Виявилося, що (не) дарма він вирішив скласти саме цей іспит, (не) тямлячи у ньому взагалі нічого. 5. (Не) вже якийсь пройдисвіт так просто приїхав до мого міста, (не) привітно повівся із моєю дружиною та донькою, обдурив мене й моїх (не) розумних колег, – і йому за це (не) буде кари? 6. Крізь пелену туману проступали якісь (не) виразні силуети. 7. (Не) просто так було все це: і його (не) високий зріст, і ці зовсім (не) виразні очі… 8. Іди своєю дорогою, і (не) хай люди говорять, що завгодно. 9. У цьому світі (не) можливе життя, але більш (не) має, де жити. 10. Все просто, все настільки просто, що стає (не) досяжним. 11. (Не) відвертайся від можливого майбутнього, поки ти (не) упевнений, що там (не) має нічого, чому б ти зміг навчитися. 12. Пам’ять – це будинок, куди ми повертаємося, коли нам (не) весело.

 

7. Поясніть, чому не- з тим самим словом написано по-різному. Чи можна написати його навпаки?

1. «Пан Шпак – небагата людина, він просто вміє робити із себе таку…» 2. Донька його зовсім не багата панянка, а проста бідна дівчинонька із села. 3. Катерина була дівчина некрасива, але щось у ній примусило Петра зупинитися й придивитися до неї уважніше. 4. «Не красива, але ж багата!»
5. Василь був вже немолодим чоловіком із довгими вусами та сивим волоссям. 6. Хтось швидко наближався до нього. Петро придивився – то була якась немолода жінка. 7. Та він вже давно не молодий!

 

8. Перепишіть, розкриваючи дужки.

1. (Не) зважаючи ні на що, він вперто рухався вперед. 2. (Не) зважаючи на заборону батька, він все-таки (не) кинув палити. 3. (Не) здійсненні мрії (не) лякали його, а примушували ще більше діяти. 4. Вона була дівчина (не) звичайна, (не) зрозуміла для інших, (не) передбачувана. 5. (Не) виконане домашнє завдання постійно нагадувало студентам про себе. 6. (Не) виконане ним вчасно домашнє завдання зрештою довелося робити. 7. (Не) зрозумівши суть справи спочатку, потім ти (не) зрозумієш її взагалі. 8. Дівчина ні в кого (не) закохана, її турбують інші (не) відкладні справи. 9. Вчитель (не) спромігся поставити всій групі студентів (не) задовільні оцінки з математики. 10. Більш за все хлопця лякали (не) зрозумілі й (не) потрібні йому лекції з філософії та екології.

 

9. Перепишіть, розкриваючи дужки.

(Не) дешева їжа, (не) вартий уваги, (не) значна втрата, (не) виконане вчасно завдання, (не) весело на душі, (не) зробивши нічого, (не) холодно вночі, але холодно зранку, не (мало) грошей, (не) добре вчинив, (не) мав на меті робити це, (не) втрачений скарб, вчинив (не) красиво, (не) нова сукня, (не) підступна людина, робити (не) швидко, все так (не) збагненно, (не) відомо нічого про майбутнє, (не) знаючи горя, (не) забутні враження, (не) висока скеля, (не) наш будинок, (не) українське кіно, (не) властиві йому якості, (не) якісно написаний твір, (не) звично для неї, (не) вигадано ніким, (не) просто уявити, (не) велике то щастя, (не) досяжні вершини.

10. Перепишіть, розкриваючи дужки.

1. Він (не) навидів проводити свій вільний час вдома. 2. «Петро ніколи (не) зміг би вкрасти гаманець!» – впевнено сказала дівчина. 3. Чоловік завжди (не) хтував будь-якими правилами клубу, але його ніхто ніколи чомусь (не) карав за це. 4. Я б (не) сказав цього, якби в тому (не) було б потреби! 5. «Вона (не) догледіла за чужою дитиною, то чому ми маємо довірити їй свою?!». 6. Ніхто (не) вимовив ані слова. 7. Бабуся вже давно (не) дочувала – тому й не реагувала на наш галас надворі. 8. Спортсмен (не) здужав підняти штангу. 9. Шахрая (не) славили у всіх газетах. 10. Промовці (не) славили директора, а аналізували його діяльність. 11. У цьому році (не) добудують бібліотеки. 12. Краще працювати понад норму, ніж (не) доробити.

 

11. Поясніть, чому не- з тим самим словом написано по-різному. Чи можна написати його навпаки?

1. Все, що він казав, була суцільна неправда. 2. Те, що вона вам розповіла – не правда, а суцільна брехня!  3. Невже моє кохання і є моя вічна неволя? 4. То не воля Господня, а результат твого життя…

 

 

12. Перепишіть, розкриваючи дужки.

1. (Не) добро від цього буде, а зло. 2. «(Не) бога ця де? Знову кудись запропастилася?» 3. «Ти (не) ук, (не) здара, (не) гідник, (не) здатний до жодної з наук!» чулося йому повсюди… 4. На дворі панує вже (не) осінь, а люта холодна зима. 6. Кожен із цих людей казав (не) правду, і важко було розпізнати, де (не) брехня.

 

13. Запишіть слова, розкриваючи дужки .

(Не) вільник, (не) Європа, (не) мовля, (не) гайний, (не) абихто, (не) досяжність, (не) зчутися, (не) п’ятий, (не) зовсім, (не) дочувати, (не) довиконаний, (не) вгасимий, (не) істота, (не) добачати, (не) докрів’я, (не) впинно, (не) цей, (не) доліток, (не) Дніпро, (не) дорід, (не) доля, (не) окуляри, (не) правда, (не) сподіванка, (не) воля, (не) вже, (не) три, (не) ти, (не) інші, (не) інакше, (не) двадцять шостий, (не) дуже, (не) цілком, (не) досить, (не) порушно, (не) можна, (не) долік, (не) треба, (не) Сонце, (не) врожай (не) людина, (не) доплатити, (не) так, (не) жить, (не) года, (не) сестра, (не) двері.

 

14. Запишіть речення, прибираючи дужки:

1. Не (вставала) злоспротивна хвиля проти турецької кадриги… 2. Кадрига скрадалася уздовж берега, не (відважуючись) пускатися на широкий простір цього переповненого водою великих слов’янських рік моря, не (проглядного) у глибинах, таємничо-не (приступного), чорного, як шайтан. 3. Від неї не (змога) було сховатися, спочити (П. Загребельний). 4. Але те не (дуже) тріщання пробудило в ньому не(ясний) страх, який нагадав про життя в тайзі, про не (безпеки), які там на нього чигали, і лось зрушив із лежбища, а потім і побіг (Є. Гуцало). 5. Він і не (зчувся), як у фалдах дорогих завіс та портьєр заховалась і притаїлася штунда (І. Нечуй-Левицький). 6. Не (ма) кращого друга, як вірна супруга (народна мудрість). 7. Бо не (їхня) тут сила, а його, бо не(він) у їхніх руках, а вони у його. 8. Не (веселять) очей густі, довгі ряди кіп, не (луна) у яру дзвін коси; голо й сумно, подихає осінню (В. Винниченко). 9. І старий був не (добрий), а сей такий лихий, що не (хай) Господь боронить! (Марко Вовчок) 10. Село не (наче) погоріло, Не (наче) люди подуріли, Німі на панщину ідуть І діточок своїх ведуть!..
(Т. Шевченко).

 

15. Із поданих слів складіть по два речення, щоб в одному випадку слово з не- писалося разом, а в іншому – окремо.

Не (доля), не (глибокий), не (закінчений), не (широкий), не (гарний), не (здужати), не (звичайний), не (щастя), не (воля), не (правда), не (старий), не (дочувати), не (бачений), не (славити), не (засаджена), не (дописаний).

 

16. Перекладіть українською мовою.

1. Собака на сене лежит, сама не ест и другим не дает. 2. Больше всего оживляет беседы не ум, а взаимное доверие. 3. Неблагодарность – одно из худших свойств, отличающих человека от большинства животных. 4. Пока горя не увидел, счастья не поймешь. 5. Обгоняй не расталкивая и не оттесняя. 6. Мудр – кто знает нужное, а не многое (Эсхил). 7. Свободен тот, кто может не лгать (Камю). 8. Истинное воспитание состоит не столько в правилах, сколько в упражнениях (Руссо). 9. Не быть любимым – это всего лишь неудача, не любить – вот несчастье (Камю). 10. У успеха множество отцов, а неудача – всегда сирота (Джон Ф. Кеннеди). 11. Враг не тот, кто наносит обиду, но тот, кто делает это преднамеренно (Демокрит). 12. О некоторых сердцах можно сказать, что они свойства непромокаемого, а потому слезы ближних не пробивают их, скользя по ним (П. А. Вяземский). 13. Отсутствие логики у собеседника может раздражать не менее, чем его нечистоплотность (В. Е. Михальцев).14. Не думай – я должен, а думай – хочу, и жизнь будет не рабством, а игрою (В. Е. Михальцев). 15. Никогда не поздно поумнеть (Дефо). 16. Толковать о том, кого любишь, много легче, нежели жить с тем, кого ненавидишь (Лабрюйер).

 

17. Замініть подані слова й словосполучення словами з не- і складіть з ними речення.

Вузький берег, розумний ворог, добре жилося, як вовк, хвилюватися, хворіти, ганьбити, скоро весна, просторий будинок, залишити їжу в тарілці, постійно, порожня склянка, чистий аркуш, брудна сорочка.

 

18. Випишіть слова й словосполучення в три колонки залежно від того, як пишеться частина, що в дужках: окремо, разом, через дефіс:

(не) мовля, (ані) чогісінько, (що) духу, (що) найкращий, (або) що, (недо) бачати, (не) доук, (не) правда, (ні) нащо, (ні) що, дарма (що), (що) то (за), (не) мов, (не) вимито, (не) дуже, (ні) се(ні) те, (ні) кроку далі, (ні)(з) ким, (не) дуже, (не) вчений, отакий (то), (не)Європа, (казна)хто, зайшов(би), (все) таки.

19. Перепишіть, розкриваючи дужки:

1. Ця робота ще (не) доведена до кінця. 2. Хай живе (не) залежна Україна! 3. Я відклав ще (не) дописаний лист. 4. Дитина ще не вміє (ні) ходити, (ні) говорити. 5. (Ні) один не зробив так, як треба. 6. (Не)хай святиться ім’я Твоє. 7. Ходи (ж) зі мною. 8. Він (же) великий учений.
9. (Нащо) то одній людині стільки грошей? 10. Чи це вже й пожартувати (не) можна? 11. Як хотів (би) я враз обійняти всю красу молодої землі.
12. Цвинтар заріс черешником та зіллям трохи (не) (в) пояс. 13. (Як)би мені черевики, то пішла (б) я на музики. 14. Не буде у думах моїх (ні) мук, (ні) страждань, (ні) плачу. 15. Не хоче він (ні) пить, (ні) їсти і все у мрії порина. 16. Твоє журливе "(ку)(ку)" спливало, як сльози по плакучій березі.

Путешествуя, люди больше внимания уделяют городам, считая, что посмотреть город - является одним из главных занятий в процессе отдыха. Но комфорт во время пребывания в отпуске, играет самую важную роль. Отель ск рояль в Москве идеальный образец уюта, комфорта и роскоши. Пребывания в отеле оставит только положительные эмоции! Поверьте, Вы не захотите выходить из своего номера!

 

Бібліотека онлайн Lection.com.ua створена для студентів та учнів, які прагнуть вчитися і пізнавати нове. Наша онлайн бібліотека підручників має близько 25 книг, ми намагаємося оновлювати нашу базу підручників кожен місяць. Сподіваємося наш сайт вам подобається. З повагою адміністрація.